FAL > Aktualności > AktualnościTata z dzieckiem

Jedyną pewną rzeczą jest zmiana – to motto zdominowało współczesny świat, co więcej, owe zmiany zachodzą z coraz większą dynamiką. Powyższe hasło staje się również coraz bardziej aktualne w rodzinie – tradycyjny podział na zajęcia kobiece i męskie stopniowo jest zastępowany układem partnerskim, teoretycznie bardziej demokratycznym. W praktyce bywa różnie, ale warto w tym miejscu zaznaczyć, iż jako społeczeństwo pracujemy nad tym. Dziś widok taty z dziećmi na placu zabaw nie jest już tak egzotyczny jak kilkadziesiąt lat wcześniej. Coraz częściej też zdarza się, że tata jest powiernikiem pierwszych tajemnic i najważniejszą osobą na świecie.

 

Współczesny rodzic - mężczyzna ma bardzo trudne zadanie – wychowany w modelu patriarchalnym, gdzie rola ojca sprowadzała się do zabezpieczenia bytu rodzinie oraz okazjonalnych interwencji wychowawczych - dziś musi odnaleźć się w relacjach partnerskich, gdzie podział obowiązków nie jest tak jednoznacznie określony. Kiedyś mężczyzna budował dom, obecnie jego zadaniem jest go również „stworzyć”. Gdyby spytać przeciętnego przechodnia płci męskiej kim jest, co odpowiedziałby najpierw? Ojcem? Mężem? Pracownikiem? Nie mając gotowych wzorców na łączenie tych ról, współcześni ojcowie muszą je wypracować samodzielnie, metodą prób i błędów, nierzadko także na drodze negocjacji z najbliższymi. Większość z nas wie, że między pracą a rodziną często zapominamy stawiać bezpieczne granice.

 

Ale jest też druga strona medalu: zachodzące zmiany kulturowe niosą również skutki pozytywne dla rodziny. „Tatusiowie zaangażowani” mają lepszy kontakt ze swoimi dziećmi – także, gdy one dorosną. Czynnie uczestnicząc w życiu rodziny, zapewniają jej poczucie stabilności i bezpieczeństwa nie tylko na poziomie ekonomicznym, ale także emocjonalnym. Z biznesowego punktu widzenia, czas spędzony z dziećmi to także doskonała okazja do pracy nad swoimi umiejętnościami miękkimi, zdolnościami negocjacyjnymi czy zarządzaniem sobą w czasie – niezwykle cenionymi przez pracodawców kompetencjami. Bezcennym bonusem jest tu miłość i podziw najbliższych oraz poczucie bycia „Najlepszym Tatą na Świecie” . I za nic nie trzeba płacić kartą ;)

 

Dla czułego kochającego ojca dziecko nie ma tajemnic - zauważa Jacek Janicki, prezes Fundacji Aktywności Lokalnej i ekspert projektu „Mam dziecko – pracuję (…)” A jak dowodzą badania, najsilniejsze więzi nawiązuje się z dziećmi we wczesnym okresie ich życia. Dlatego tak ważne jest, aby w tym czasie zapewnić dzieciom kontakt z obojgiem rodziców – przecież Tata doskonale umie przytulić, nakarmić i ucałować zranione kolano. I na dodatek buduje niesamowite konstrukcje z klocków.

 

Z okazji zbliżającego się Dnia Ojca życzymy Panom wszystkiego najlepszego,

 

Spełnienia marzeń, miłości i czasu dla najbliższych - pamiętajcie, że Wasza rodzina najbardziej potrzebuje Waszej obecności.

 

Zespół Fundacji Aktywności Lokalnej

 


 
szukaj
FAL